Poradnia okulistyczna

Stworzona w 1996r. Poradnia Okulistyczna MEDIQ cieszy się znakomitą opinią wśród pacjentów. Kieruje nią doświadczony zespół okulistów, z wieloletnim stażem szpitalnym. Dysponujemy sprzętem najlepszych europejskich i amerykańskich producentów, takich jak Zeiss , Leica, Reichert, Topcon, Nidek, Lightmed ... .

Pod jednym dachem umieściliśmy następujące okulistyczne poradnie: laserową jaskrową, zezową, wytrzeszczu endokrynnego. Wszystko po to, aby jak najdłużej mogli się Państwo cieszyć doskonałym wzrokiem. Wybierz lekarza i odpowiadający Ci termin. Następnie zadzwoń do nas aby umówić się na wizytę. Pamiętaj, że poradzimy sobie ze wszystkimi chorobami Twoich oczu - wystarczy, że zwrócisz się do jednego z naszych lekarzy.

Współpracujemy z Centrum Medycznym REDA, znajdującym się w Warszawie.

Anatomia oka

Nowoczesna medycyna wymaga współpracy lekarza i pacjenta. W Poradni Okulistycznej MEDIQ chcemy, aby każdy pacjent dokładnie wiedział, na czym polega jego wada, jak powstała i jaki są metody jej leczenia. Nasi lekarze zawsze poinformują Państwa w sposób zrozumiały o rodzajach procedur diagnostycznych, o ich ewentualnym ryzyku, o spodziewanych korzyściach z leczenia, a także o możliwościach zastosowania innego postępowania medycznego. U nas pacjent i lekarz są partnerami, ponieważ wierzymy, że właśnie taka współpraca daje najlepsze rezultaty. Zgodnie z taką filozofią przedstawiamy Państwu schemat oka i związane z nim informacje. Tak wyglądają oczy każdego z nas i każdy z nas może rozumieć, jak działają. Reszty dowiedzą się Państwo od naszych lekarzy.

Poradnia dla dorosłych

Jakie wady wzroku leczymy w Poradni Okulistyczna MEDIQ?
Właściwie wszystkie. Postępy w okulistyce są ogromne, a najnowsze metody leczenia, wynalezione w latach 80-tych,a rozpowszechnione w latach 90-tych pozwalają na leczenie prawie wszystkich nabytych, czy wrodzonych wad wzroku. Ponadto większość zabiegów wykonywanych jest ambulatoryjnie, w systemie jednodniowym. Dzięki temu pacjent, który nierzadko męczył się ze swoją chorobą wiele lat, rano przechodzi niezbędne badania diagnostyczne, a po południu wraca zdrowy do domu. Jest to jednak możliwe dzięki sprawnemu zespołowi okulistów i pozostającym do ich dyspozycji najnowszym laserom. Wszystko po to, by mogli Państwo jak najszybciej wrócić do swoich najbliższych. Jeżeli jednak istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, aby opuścili Państwo naszą Klinikę, objęci zostaną Państwo całodobową opieką na oddziale okulistycznym. Przewidujemy także możliwość pozostania w Klinice ( przyjemne jedno- lub dwuosobowe pokoje) dla pacjentów zamiejscowych, dla których powrót tego samego dnia do domu byłby zbytnim obciążeniem.
Choroby oczu, które leczymy w Poradni Okulistycznej MEDIQ:

 • zaćma
 • jaskra
 • krótkowzroczność
 • dalekowzroczność
 • astygmatyzm
 • zez

Witrektomia

Witrektomia to zabieg operacyjny wykonywany na gałce ocznej w przypadku chorób ciała szklistego, siatkówki czy błony naczyniowej.
Operację taką przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu gałki ocznej. Zabieg operacyjny wykonywany jest w mikroskopie przy użyciu bardzo cienkich narzędzi. Podczas zabiegu witrektomii wykonuje się w gałce ocznej kilka nacięć. Przez jedno wprowadza się światłowów a przez inne potrzebne do wykonania zabiegu narzędzia. Niekiedy konieczne jest założenie szwów po zabiegu operacyjnym. Zwykle są to szwy rozpuszczalne, których się nie zdejmuje.
Witrektomię wykonuje się w przypadku:

 • odwarstwienia siatkówki;
 • retinopatii cukrzycowej;
 • wylewu krwi do ciała szklistego;
 • otworu w plamce;
 • błon nasiatkówowych;
 • zapalenia błony naczyniowej;
 • urazów gałki ocznej;
 • obrzęku plamki i innych.

Zabieg operacyjny, jego zakres i czas trwania , uzależnione są od tego z jaką chorobą ma do czynienia chirurg-okulista. Zwykle operacja polega na przywróceniu w największym możliwym stopniu prawidłowego stanu anatomicznego gałki ocznej. Powrót widzenia zwykle następuje po dłuższym czasie. W jakim jednak stopniu powróci widzenie zależy od stopnia uszkodzenia siatkówki.
Często do utrzymaniu siatkówki w odpowiednim miejscu stosuje się róźne substancje - gazy czy oleje silikonowe. Mogą one powodować czasowe pogorszenie widzenia. Niekiedy, jak w przypadku oleju silikonowego, potrzebym jest, po pewnym czasie, kolejny zabieg aby go usunąć.
Witrektomia to poważniejszy i trudniejszy zabieg niż usunięcie zaćmy ale dzięki niemu możliwe jest przywrócenie widzenia części pacjentów, którym jeszcze niedawno mówiono "nic się nie da zrobić!"

Chirurgia refrakcyjna

Każdy kto cierpi na dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm wie jak wygląda świat przed i po założeniu okularów lub soczewek kontaktowych.

Informacje podstawowe
Za pomocą okulistycznego lasera excimerowego możliwe jest dziś całkowite usuwanie wad wzroku i przywracanie prawidłowego, ostrego widzenia. Ma to szczególne znaczenie dla wszystkich tych. Brzmi to cudownie i nieprawdopodobnie zarazem, jednakże u podstaw tego nowoczesnego sposobu leczenia wad wzroku leżą proste zasady optyki. W prawidłowej gałce ocznej rogówka załamuje promienie świetlne w ten sposób, że padają one bezpośrednio na siatkówkę. Najczęstsze wady wzroku takie jak daleko lub krótkowzroczność polegają na takim zniekształceniu gałki ocznej iż załamywane promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, na której powstaje przez to obraz nieostry. Nie możemy zmienić kształtu gałki ocznej, możemy jednak tak zmienić kształt rogówki by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Inną popularną wadą którą leczymy w ten sam sposób jest astygmatyzm.
Kształt rogówki zmieniamy za pomocą lasera, który zmienia krzywiznę jej przedniej powierzchni. Po zabiegu rogówka załamuje fale świetlne w taki sposób, że padają one na siatkówkę tworząc ostry obraz. Operacja trwa zaledwie kilkanaście minut i jest bezbolesnym, niemal kosmetycznym zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie bez konieczności pozostawania w szpitalu. Dzieje się tak ponieważ rogówka ma niesłychane zdolności regeneracyjne i wszelkie ubytki zostają naprawione w ciągu kilku dni, dodatkowo w celu przyspieszenia gojenia używa się specjalnych opatrunkowych soczewek kontaktowych i kropli działających przeciwzapalnie. Zabieg ten jest wykonywany w delikatnym znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropel podawanych do oka).
Sukces leczenia zależy od precyzji z jaką przeprowadzony jest zabieg, dlatego też musi być on wykonywany przez doświadczonego specjalistę przy użyciu nowoczesnego lasera, dokładnego mikroskopu i sprzętu komputerowego. Pacjent jest unieruchomiony w specjalnym fotelu operacyjnym tak aby jego mimowolne ruchy nie zakłóciły zabiegu. Doświadczenie i precyzja chirurgów, z którymi współpracujemy oraz najwyższej klasy sprzęt, jakim dysponujemy gwarantują Państwu maksymalne bezpieczeństwo.
Trwała korekcja wad wzroku szczególną ulgę przynosi osobom z dużymi wadami, u których tradycyjna korekcja nie dawała pełnej ostrości widzenia i osobom uprawiającym sport dla których wada wzroku jest znacznym utrudnieniem. Ważne są tu także wskazania natury psychologicznej, na operację decydują się często pacjenci którzy po prostu nie czują się okularnikami i nie akceptują swojego wyglądu w okularach a operacja całkowicie likwidująca problem jest ich zdaniem lepszym rozwiązaniem niż kłopotliwe w użytkowaniu i zdaniem wielu lekarzy niezdrowe dla oczu soczewki kontaktowe.

Jaskra

Jaskra to choroba charakteryzująca się postępującym, nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do stopniowego upośledzenia widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku. Na jaskrę choruje ok.67 mln ludzi na świecie - 6 mln jest z powodu jaskry całkowicie niewidomych, 80 % chorych nie wie ,że choruje. Jaskra jest najczęstszą w świecie przyczyną utraty wzroku i jest uznana za chorobę społeczną.
Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra szerokiego kąta przesączania - choruje na nią 80% chorych. Kąt przesączania to miejsce przez które odpływa z oka część wodnista. Szybkość i łatwość jej odpływu zależy od szerokości kąta przesączania, jego budowy o przeszkód w jego obrębie. Ciecz wodnista zalegająca w oku powoduje wzrost ciśnienia w oku i ucisk na nerw wzrokowy i jego zanik. W jaskrze szerokiego kąta ciśnienie podnosi się oku nie dając objawów często latami.
Pierwsze zmiany w polu widzenia ( tzw.mroczki) pojawiają się dopiero przy uszkodzeniu ok.50% wszystkich włókien nerwowych, a więc dosyć późno. Zmiany miażdżycowe w naczyniach powodujące ich zwężenie lub też skurcz naczyń- mogą być również przyczyną zaniku nerwu wzrokowego, chociaż w tych przypadkach ciśnienie w oku jest prawidłowe - tzw. jaskra z niskim ciśnieniem.
Inną postacią jaskry jest jaskra wąskiego zamykającego kąta przesączania . U pacjentów chorujących na tą postać jaskry droga odpływu cieczy wodnistej może być zablokowana nagle ( przez tęczówkę lub rozszerzoną źrenicę)- mówimy wtedy o ostrym ataku jaskry. Chory odczuwa silne bóle głowy i oka ma zamglone widzenie a nawet wymiotuje .
Wszystkie w/w wymienione postacie jaskry nieleczone prowadzą z czasem do znacznych ubytków w polu widzenia aż do tzw. lunetowego pola widzenia i w końcu do ślepoty.
Nie jest wiadomo do końca co jest przyczyną jaskry , ale znane są czynniki ryzyka:

 • Wiek> 40 r.ż.
 • Skłonności rodzinne
 • Niskie ciśnienie tętnicze
 • Cukrzyca
 • Krótkowzroczność pw .- 4,0 dioptrii
 • Podwyższony poziom cholesterolu i glukozy
 • Skłonność do migren
 • Narażenie na ciągły stres

W naszej klinice można wykonać wszystkie badania potrzebne dla rozpoznania jaskry. Badania diagnostyczne, które wykonujemy to:

 • badanie kąta przesączania ( szeroki czy wąski zamykający)
 • badanie ciśnienia śródgałkowego
 • badanie dna oka
 • komputerowe badanie pola widzenia( perymetria)

Najnowocześniejsze badana diagnostyczne wykazujące stopień uszkodzeń nerwu wzrokowego to:

 • skaningowa tomografia laserowa - HRT
 • analiza włókien nerwowych- GDX

Po ustaleniu rozpoznania należy rozpocząć jak najszybciej leczenie. Najczęściej rozpoczynamy je zalecając stosowanie kropli do oczu. Regularne ich przyjmowanie często powstrzymuje proces uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego. Jeżeli przyjmowanie kropli jest niewystarczające to należy zastanowić się nad zastosowaniem leczenia laserem lub operacją, które to metody leczenia również stosujemy w naszej klinice. W jaskrze zamykającego kąta stosujemy laser typu JAG wykonując otwór w tęczówce, co powoduje dodatkową drogę odpływu cieczy wodnistej z oka. W jaskrze szerokiego kąta stosujemy laser SLT, którym wykonujemy trabekuloplastykę selektywną czyli "przepłukanie" kąta przesączania, co daje poprawę odpływu cieczy wodnistej i obniżenie ciśnienia w oku.
Zabieg w/w ma wiele zalet m. in. można go powtarzać ponieważ jest nieinwazyjny, bezbolesny i można go stosować przed rozpoczęciem leczenia w " świeżo" wykrytych przypadkach jaskry oraz przypadkach bardzo zaawansowanych gdy na operację p/jaskrową jest już za późno.
Zabiegi chirurgiczne w jaskrze polegają na wycięciu elementów tkanek w kącie przesączania, co poprawia filtrację cieczy wodnistej i daje często trwałe obniżenie ciśnienia śródgałkowego.

Należy pamiętać ,że tylko wczesne wykrycie jaskry i rozpoczęcie leczenia może uchronić przed ślepotą. Podstawą właściwego rozpoznania jest ocena czynników ryzyka w tym szczególnie predyspozycje rodzinne do występowania jaskry. Nasza klinika posiada pełne możliwości nowoczesnej diagnostyki jaskry oraz zastosowania leczenia farmakologicznego, laserowego lub chirurgicznego.

Operacje zaćmy

Definicje zaćmy i jej objawy:

Zaćma (potocznie cataracta) to postępująca degeneracyjna choroba oczu wywołana mętnieniem soczewki- części układu optycznego oka położonej wewnątrz gałki ocznej. Główne objawy to pogarszająca się utrata ostrości widzenia od początkowo zamglonego obrazu aż do całkowitej ślepoty w przypadku zaawansowanej tzw. zaćmy dojrzałej.
Pacjenci często skarżą się na dwojenie , uczucia rozszczepienia światła , trudności w czytaniu i prowadzeniu samochodu.
Zaćma dotyczy głównie ludzi starszych choć coraz częściej pojawia się w młodszych grupach wiekowych ludzi 30-40 letnich. Przyśpieszyć rozwój choroby mogą zaburzenia metaboliczne ( w cukrzycy, tężyczce), narażenie na promieniowanie rentgenowskie, łuk elektryczny oraz sterydy przyjmowane ogólnie jak też miejscowo.
Zaćma wrodzona stwierdzana jest już u noworodków i wynika z nieprawidłowości w rozwoju płodowym.

Leczenie zaćmy

Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się zaćmy jest leczenie operacyjne. Polega ona na rozbiciu ultradźwiękami zmętniałej soczewki i aspiracji z gałki ocznej powstałych mas. Jest to tzw. metoda fakoemulsyfikacji. Umożliwia ona operację przez tzn. małe cięcia 1,8-2,5 mm przez które następnie wprowadza się implant soczewki wewnątrzgałkowej umieszczanej w miejscu po usuniętej zaćmie. Zabieg trwa ok. 10-15 min., przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga pozostania w szpitalu.
Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów nasza klinika została w światowej klasy aparat do usuwania zaćmy - "Stelaris" firmy amerykańskiej Baush&Lomb wykorzystujący tzw. zimną fakoemulsyfikację , czyli technikę , która do minimum ogranicza ilość używanych ultradźwięków. Ponadto pozwala na zastosowanie tzw. mikrocięcia - 1,8 mm co zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych m.in. astygmatyzmu.
Astygmatyzm pooperacyjny to wada powodująca nieostre widzenia, spowodowana zmianą kształtu rogówki w wyniku interwencji chirurgicznej. Im mniejsze ciecia tym szybsza rekonwalescencja , mniejsze ryzyko powikłań zapalnych oraz mniejszy astygmatyzm pooperacyjny.
Oferujemy naszym pacjentom nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe tzw. bezaberacyjne gwarantujące doskonałe rezultaty pooperacyjne nawet w warunkach słabego oświetlenia .
Soczewki pseudoakomodacyjne pozwalają czytać i chodzić bez okularów . Dzięki specjalnej budowie zastępują naturalną akomodację, którą oko traci wraz z wiekiem jak też w wyniku operacji. Pacjentom z astygmatyzmem oferujemy soczewki toryczne likwidujące powyższą wadę co pozwala cieszyć się dobrym widzeniem bez okularów. Soczewki fakijne doszczepiamy u pacjentów z wysoka wadą wzroku ( powyżej ok.-10,0) nie kwalifikujący się do laserowej korekcji oraz przejrzystą soczewkę własną . Soczewka fakijna umieszczana jest w tzw. komorze przedniej oka dodatkowo - bez usuwania soczewki pacjenta.
Druga metoda chirurgiczna usuwania wysokich wad to usunięcie przejrzystej soczewki pacjenta i zastąpienia jej implantem o odpowiednio dobranej mocy tak by zlikwidować konieczność noszenia okularów.
Im wcześniej pacjent z zaćmą podda się operacji tym lepsze efekty. Dlatego nie należy zwlekać z tą decyzją do całkowitego zaniewidzenia gdyż w przypadkach starych , bardzo twardych zaćm konieczne może być wykonanie operacji metod tradycyjną tzw. usunięcia zewnątrzgałkowego. Wiąże się ona z koniecznością dużo większego nacięcia gałki ocznej (7-8 cm) a więc z dłuższym gojeniem się rany i występowaniem astygmatyzmu pooperacyjnego. Zaćma wtórna to powikłanie, które może wystąpić kilka tygodni , miesięcy lub lat po operacji. Wynika ono ze zmętnienia torebki pozostałej po usuniętej soczewce, do której implantowana jest soczewka sztuczna. Jedyne skuteczne leczenie to wykonanie laserem otworu w zmętniałej torbie ( tzw. YAG- kapsulotomia), które natychmiast przywraca prawidłowe widzenie.

Poradnia Zeza

Zez to choroba polegająca na nieprawidłowym ustawieniu obu gałek ocznych lub jednej z nich. Osie widzenia przy patrzeniu w dal nie ustawiają się równolegle, a prze patrzeniu z bliska nie przecinają się w punkcie bliży. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne: schorzenia siatkówki, schorzenia nerwu wzrokowego lub zmiany w obrębie mięśni ocznych. Schorzenie usuwamy dokonując zabiegu operacyjnego.

Iniekcje doszklistkowe

Iniekcje do ciała szklistego to dość "stary" sposób leczenia. Pierwsze podanie substancji do oka wykonano już ponad 100 lat temu! Od kilku lat ten sposób leczenia stał się niezwykle popularny dzięki dostępności nowych leków, które są substancjami o charakterze przeciwciał monoklonalnych hamujące tworzenie się nieprawidłowych naczyń w gałce ocznej.
Podanie leku do wnętrza gałki ocznej ma wiele korzyści. Po pierwsze leczy się chorobę "tam gdzie ona występuję" czyli w oku. Nie trzeba podawać leków dożylnie ani doustnie a w związku z tym nie występują ogólnoustrojowe działania uboczne. Po drugie, ponieważ lek podaje się bezpośrednio do oka, można zastosować mniejszą dawkę. Dla pacjenta oznacza to również większe bezpieczeństwo podczas leczenia. Im mniejsza dawka leku tym mniejsze szanse na jego szkodliwy wpływ na cały organizm.
Podanie leku do ciała szklistego wykonuje się w warunkach bloku operacyjnego z zachowaniem zasad aseptyki. Używa się do tego celu bardzo cienkiej igły, a oko najpierw znieczula się kroplami. Sama injekcja leku do gałki ocznej trwa bardzo krótko.
Na kilka dni przed zabiegiem i kilka dni po zabiegu trzeba wpuszczać do oka krople z antybiotykiem. O ile po zabiegu pacjent czuje się dobrze może powrócić po kilku godzinach do normalnych czynności życiowych. Nie obowiązują, poza zachowaniem higieny, żadne szczególne obostrzenia.
Do najczęściej leczonych chorób siatkówki należą:

 • wysiękowa postać AMD,
 • makulopatia cukrzycowa,
 • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna,
 • zakrzep żylny,
 • centralna surowicza choroidopatia,
 • zapalenie błony naczyniowej.

Czym jest AMD?
AMD (ang. Age-related Macular Degeneration) czyli degeneracja plamki związana z wiekiem, to choroba występującą najczęściej u osób po 60 roku życia i powodująca ZAWSZE pogorszenie widzenia centralnego - nie można czytać!
Wyróźnia się dwie postaci tej choroby:

 • postać suchą,
 • postać wilgotną inaczej wysiękową, która powoduje zwykle znaczne pogorszenie widzenia.

Obecnie wiadomo, że postać sucha jest po prostu wczesną formą choroby, która zwykle przechodzi w postać wilgotną. Zwykle AMD pojawia się w obu oczach, ale zwykle w rożnym czasie. Najpierw choruje jedno, potem drugie oko. Za pojawienie się AMD odpowiedzialne są czynniki genetyczne, czyli skłonności występujące w rodzinie, oraz styl życia danej osoby.
Często na AMD chorują osoby z nadciśnieniem tętniczym, nadwagą, cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu czy innymi chorobami układu krążenia. Aby chronić oczy, należy zatem badać się okresowo u lekarza internisty lub lekarza rodzinnego.
Bardzo źle na stan oczu wpływa również palenie papierosów!!!
Badania kliniczne wykazują również, że stosowanie odpowiedniej diety bogatej w betakaroteny, mikroelementy i pierwiastki śladowe takie jak luteina, zeaksantyna, cynk, selen i inne, może opóźniać pojawienie się AMD. W związku z tym, osoby chorujące na AMD, a najlepiej osoby jeszcze zdrowe, powinny przyjmować na stałe preparaty witaminowe o specjalnym składzie.
Na rynku dostępne są preparaty różnych firm, różniące się nieco składem: Ocuvite lutein, ICaps R, Vitalux + 10, Nutrof total, Vislea. Preparaty te należy stosować zgodnie z zaleceniami na załączonych do nich ulotkach. Bardzo ważne są również kwasy tłuszczowe omega-3. Dlatego należy jeść ryby morskie (bogate w kwasy omega-3). Jeżeli nie jadają Państwo ryb albo ich nie lubią, koniecznie trzeba przyjmować preparaty kwasów omega-3 (np. Reti NAT).
Aby opóźnić pogarszanie się ostrości wzroku należy dbać o siebie !!!!
Postać wysiękowa AMD polega na tym, że w obszarze oka, który widzi dokładnie (czyli czyta małe literki) rośnie błona pod siatkówką. Błona ta niszczy oko nieodwracalnie. Pierwszym objawem choroby może być krzywienie się liter, falowanie obrazu lub szarawa plamka w środku pola widzenia. Jeżeli zauważycie Państwo takie objawy, nie należy czekać aż "przejdą one same". Należy jak najszybciej udać się na wizytę do okulisty i najlepiej wykonać badanie OCT (tomografia siatkówki). Czasami przebieg postaci wilgotnej AMD, może być tak gwałtowny, że dochodzi w oku do wylewów i oko znacznie słabiej widzi.Może to nastąpić nawet w ciągu kilku dni.
Do dnia dzisiejszego nie potrafimy leczyć przyczyny degeneracji plamki związanej z wiekiem. Trwają nieustannie próby znalezienia coraz to lepszego leku, ale OBECNIE umiemy tylko OPÓŹNIAĆ, SPOWALNIAĆ przebieg choroby.
Jedną z pierwszych metod leczenia AMD była terapia fotodynamiczną (PDT - phothodynamic therapy). Metoda ta polegała na podaniu do żyły środka światłouczulającego - werteporfiryny i na następowym naświetlaniu obszaru oka zajętego przez AMD światłem lasera diodowego.Na skutek reakcji fotochemicznej, dochodziło do zamknięcia naczyń w obrębie błony podsiatkówkowej. Niestety PDT nie leczyło, a jedynie zaleczało błony podsiatkówkowe w przebiegu AMD i aby uzyskać efek zniszczenia błony, zabiegi PDT należało powtarzać. Niestety w wyniku powtarzania zabiegów PDT dochodziło zwykle do znacznego pogorszenia widzenia! Tak więc pacjenci nie byli zadowoleni z wyników takiego leczenia. Obecnie nie zaleca się wykonywania PDT chyba, że w wybranych przypadkach.

Drobne zabiegi okulistyczne

W naszej Klinice wykonujemy również drobne zabiegi okulistyczne takie jak leczenie:

 • gradówki
 • skrzydlika
 • kaszaków
 • kępek żółtych
 • a także operacje plastyczne powiek