Jaskra

Jaskra to choroba charakteryzująca się postępującym, nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do stopniowego upośledzenia widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku.
Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra szerokiego kąta przesączania. Kąt przesączania to miejsce przez które odpływa z oka część wodnista. Szybkość i łatwość jej odpływu zależy od szerokości kąta przesączania, jego budowy o przeszkód w jego obrębie. Ciecz wodnista zalegająca w oku powoduje wzrost ciśnienia w oku i ucisk na nerw wzrokowy i jego zanik. W jaskrze szerokiego kąta ciśnienie podnosi się oku nie dając objawów często latami.
Rozwiń

Pierwsze zmiany w polu widzenia pojawiają się dopiero przy uszkodzeniu około 50% wszystkich włókien nerwowych, a więc dosyć późno. Zmiany miażdżycowe w naczyniach powodujące ich zwężenie lub też skurcz naczyń- mogą być również przyczyną zaniku nerwu wzrokowego, chociaż w tych przypadkach ciśnienie w oku jest prawidłowe – tzw. jaskra z niskim ciśnieniem.
Inną postacią jaskry jest jaskra wąskiego zamykającego kąta przesączania . U pacjentów chorujących na tą postać jaskry droga odpływu cieczy wodnistej może być zablokowana nagle ( przez tęczówkę lub rozszerzoną źrenicę)- mówimy wtedy o ostrym ataku jaskry. Chory odczuwa silne bóle głowy i oka ma zamglone widzenie a nawet wymiotuje . Wszystkie wymienione postacie jaskry nieleczone prowadzą z czasem do znacznych ubytków w polu widzenia aż do tzw. lunetowego pola widzenia i w końcu do ślepoty.

Lekarza zajmujący się w naszej placówce jaskrą to:

lek. med.  Hempel-Posławska
lek. med. Stąsiek

Zwiń