Rehabilitacja

Rehabilitacja to dynamicznie rozwijająca się Poradnia MEDIQ, istniejący od 2009 roku. Zadowolenie z naszych usług oraz najwyższa jakość obsługi to priorytet dla każdego pracownika.

Zespół Poradni Rehabilitacyjnej MEDIQ tworzą specjaliści posiadający uprawnienia z zakresu fizjoterapii. Ukończone kursy i szkolenia umożliwiają pracownikom pomoc pacjentowi we wszelkich rodzajach zaburzeń narządu ruchu. Ciągłe doskonalenie zawodowe personelu Poradni Rehabilitacyjnej umożliwia kompleksowe i indywidualne podejście do pacjenta i jego rehabilitacji.

Zakres kompetencji pracowników Poradni Rehabilitacyjnej obejmuje:

 • schorzenia kręgosłupa i stawów obwodowych,
 • stany pourazowe (skręcenia, złamania, zwichnięcia),
 • usprawnianie pooperacyjne, dysfunkcje narządu ruchu,
 • rehabilitację neurorozwojową niemowląt i dzieci.

W celu dostosowania się do potrzeb i wymagań pacjentów Poradnia Rehabilitacyjna MEDIQ czynna jest:

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 20.00

Elektroterapia

Galwanizacja
Galwanizacja to zabieg rehabilitacyjny z użyciem prądu o niskim natężeniu. Wysyłane do leczonych części ciała impulsy elektryczne poprawiają metabolizm komórkowy, odżywiają tkanki i przyspieszają leczenie. Zabieg galwanizacji stosowany jest także w kosmetyce – redukuje zmarszczki i poprawia wygląd skóry.

Leczenie prądem – wskazania
Galwanizację stosuje się przy zaburzeniach krążenia obwodowego i utrudnionych zrostach kostnych. Zabieg łagodzi nerwobóle i pomaga w leczeniu neuropatii. Zalecany jest także w zespołach bólowych choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa – zmniejsza bóle pleców i stawów.

Galwanizacja – przeciwwskazania
Zabiegi galwanizacji nie są wskazane dla osób cierpiących na ropne stany zapalne, wypryski, stany gorączkowe i porażenia kurczowe mięśni. Z leczenia prądem nie mogą korzystać także osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami.

Jonoforeza
Zabieg jonoforezy polega na dostarczeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych o leczniczych właściwościach. Jest to zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje prąd galwaniczny o różnorodnym natężeniu. Dzięki niemu tkanki ciała są bardziej odżywione, a skóra prezentuje się zdrowo.

Jonoforeza – wskazania
Zabiegi jonoforezy polecany jest w szczególności do poprawiania wyglądu skóry twarzy. Leczy się nimi stany zapalne, zespoły bólowe, nerwobóle i owrzodzenia. Jonoforeza pomaga także w utrudnionych zrostach kostnych.

Prądy interferencyjne (prądy Nemeca)
Prądy interferencyjne to rodzaj elektroterapii, który wykorzystuje ładunki o zmiennej – średniej i małej – częstotliwości. Impulsy działają wybiórczo, skutecznie stymulując nerwy i tkanki ciała. Zabieg prądem zmniejsza ból, obrzęki i stany zapalne, przyspieszając powrót do zdrowia. Impulsy nazywane prądami Nemeca zmniejszają potrzebę stosowania środków przeciwbólowych. Dlatego elektrostymulacja jest wskazana w szczególności do leczenia bólu przewlekłego. Zabiegi prądami działają także na skurcze mięśni szkieletowych i usprawniają krążenie obwodowe.

Prądy diadynamiczne (DD tzw. Bernarda)
Prądy diadynamiczne to prądy małej częstotliwości, które wykazują silne działanie przeciwbólowe. Impulsy energetyczne wywołują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.

Diadynamik – wskazania
Prądy diadynamiczne ułatwiają leczenie zespołów bólowych i nerwobólów. Stosowane są w łagodzeniu bólów pleców w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, zapaleniach okostnych i zanikach mięśni. Stymulują mięśnie zdrowe i ułatwiają rehabilitację tych nieznacznie uszkodzonych. Ten rodzaj metody elektroterapii stosowany jest także w leczeniu półpaśca.

Diadynamik – przeciwwskazania: stany zapalne skóry, ubytki naskórka w miejscu zabiegu, nadmierna wrażliwość na prąd elektryczny, rozruszniki serca.

Prądy TRÄBERTA
Prądy Träberta oddziaływają zarówno na ruchowy, jak i wegetatywny układ nerwowy. Rehabilitacja prądem wg Träberta rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Stosuje się ją w różnych zespołach bólowych i zaburzeniach krążenia obwodowego, a w szczególności w leczeniu schorzeń i bólów mięśni przykręgosłupowych.

Prądy TENS
Terapia TENS to stymulacja nerwów impulsami elektrycznymi (TENS – Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation). Stanowi skuteczną metodę leczniczą z zakresu elektroterapii w schorzeniach, których głównym objawem jest ból.

Prądy TENS blokują bodźce i stymulują wydzielanie endorfin – są metodą leczenia analgetycznego, co oznacza, że działają na ból i efektywnie go zmniejszają. Elektrostymulator TENS znajduje zastosowanie również w terapii trudno gojących się ran i owrzodzeń oraz zaburzeń zrostu kostnego. Dzięki niemu możliwa jest stymulacja mięśni szkieletowych – wykorzystuje się do tego zdolność prądu impulsowego, który wywołuje relaksację w przypadku zespołów bólowych z komponentem spastycznym (czyli nadmiernym napięciem mięśni). Elektrostymulacja TENS przynosi również dobre efekty w leczeniu bólu psychogennego i pochodzenia ośrodkowego.

Przeciwwskazania do TENS: wyniszczenie organizmu, gorączka, ostre stany zapalne, choroby zakaźne, nowotwory, metalowe elementy w ciele, zmiany dermatologiczne w obszarze aplikacji, oparzenia, odmrożenia, choroba nadciśnieniowa w III i IV okresie, schorzenia naczyń obwodowych III i IV w skali Fountaina, zaburzenia czucia, cukrzyca, ciąża i menstruacja.

Stymulacja wg Kotza (tzw. rosyjska)
Prądy Kotza służą do odbudowy napięcia mięśniowego, które utracone zostało w wyniku urazu lub operacji. Tak zwana stymulacja rosyjska zwiększa siłę mięśniową i jest często stosowaną metodą w rehabilitacji sportowej. Zmniejsza ból i poprawia wytrzymałość mięśni.

Elektrostymulacja mięśni
W elektrostymulacji mięśni wykorzystywany jest prąd stały o impulsowym działaniu. Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu – mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm impulsów elektrycznych. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu zarówno mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy), jak i zdrowych – w celu ich wzmocnienia. Zabieg poprawia również krążenie obwodowe i ułatwia powrót do zdrowia. Metoda przynosi efekty w ortopedii, neurologii i reumatologii oraz medycznej rehabilitacji stanów chorobowych mięśni i nerwów.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji: nowotwory, niewydolność krążenia, stany gorączkowe, stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, obecność w tkankach ciał obcych metalicznych, ciąża.

Kinezyterapia

Nasi terapeuci stale podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają nową wiedzę na międzynarodowych szkoleniach, dzięki czemu mamy możliwość leczyć Pacjentów najnowocześniejszymi metodami terapeutycznymi popularnymi na całym świecie. Wykorzystywane przez nas techniki to między innymi:

 • Metoda McKenzie, która niweluje bóle kręgosłupa,
 • Terapia PNF, inaczej zwana torowaniem nerwowo-mięśniowych, która zwiększa siłę mięśni i zakres ruchów Rehabilitanta,
 • Metoda Kaltenborna OMT, czyli ortopedyczna terapia manualna, która podnosi poziom funkcjonowania osób z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu,
 • Terapia manualna, która przywraca zaburzoną biomechanikę stawów, zmniejsza bóle kręgosłupa i zwiększa zakres ruchomości Pacjenta,
 • Metoda Cyriax – rodzaj metody terapii manualnej, która skutecznie leczy schodzenia narządów ruchu.

Rehabilitacja ortopedyczna
Wiedza i umiejętności naszych terapeutów umożliwiają wnikliwą ocenę przyczyn bólu pleców, zwyrodnienia kręgosłupa czy chorób kości. Leczymy przyczyny dysfunkcji narządu ruchu, a nie tylko jej objawy, dzięki czemu skracamy czas powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja przed i pooperacyjna
Nowoczesne metody rehabilitacyjne umożliwiają dobre przygotowanie do zabiegu, a rozpoczęcie fizjoterapii bezpośrednio po zabiegu przyspiesza powrót Pacjenta do pełnej aktywności.

Rehabilitacja sportowa
Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja pod opieką kompetentnych specjalistów umożliwia jak najszybszy, bezpieczny powrót do uprawianej dyscypliny sportu i wysokiej formy aktywności. Dotyczy to zarówno osób po urazach, kontuzjach i zabiegach operacyjnych, którzy związani są ze sportem zawodowo, jak i tych, którzy uprawiają sport rekreacyjnie.

Kinesiology taping
Kinesiotaping to terapia oddziaływająca na układ mięśniowo-powięziowy. Terapeuta nakleja na leczony obszar specjalne plastry do kinesiotapingu, które wspomagają pracę danego mięśnia oraz zapobiegają jego nadmiernemu napinaniu. Kinesiology taping skutecznie uśmierza ból leczonego obszaru ciała oraz poprawia krążenie żylne i limfatyczne.

Rehabilitacja dzieci

Zajęcia fizjoterapii prowadzone są indywidualnie, co umożliwia odpowiedni dobór rytmu i intensywności ćwiczeń. Dzięki temu nie wywołuje niepotrzebnego stresu u dziecka i jego rodziców.

Zajęcia fizjoterapii prowadzone są indywidualnie, co umożliwia odpowiedni dobór rytmu i intensywności ćwiczeń. Dzięki temu nie wywołuje niepotrzebnego stresu u dziecka i jego rodziców.

Metoda NDT-Bobath
Fizjoterapia wg metody NDT-Bobath obejmuję diagnozę i terapię następujących nieprawidłowości wieku niemowlęcego i dziecięcego:

 • opóźnienia rozwoju psychoruchowego,
 • zaburzenia rozkładu napięcia mięśniowego,
 • problemy związanych z wcześniactwem,
 • zaburzenia karmienia, ssania, połykania.

W trakcie trwania fizjoterapii NDT-Bobath uczą się również rodzice. Odpowiednie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, karmienie, noszenie, przewijanie i zabawy z dzieckiem jednocześnie przygotowują do kolejnych fizjoterapii i wzmacniają ich efekty oraz wspomagają prawidłowy rozwój malucha.

Metoda Prechtla
Jest narzędziem diagnostycznym, dzięki któremu dokonujemy funkcjonalnej oceny młodego układu nerwowego. Metoda Prechtla jest niezwykle czuła, szybka i nieinwazyjna, a jednocześnie trafnie ocenia globalne wzorce ruchowe dziecka w wieku do sześciu miesięcy. Obserwujemy niemowlęce ruchy wijące, które po 6-7 tygodniu życia stopniowo przechodzą w drobnookrężne.

Kinesiology taping
Poprzez umiejętne oddziaływanie na mięśnie dziecka, zmniejszamy ich patologiczne napięcie i wspomagamy pracę osłabionych mięśni. Kinesiotaping polega na naklejeniu specjalnego plastra, dzięki któremu mięśnie nadmiernie się napinają. U dzieci stosuje się te terapię także do korekcji niewielkich deformacji, np. wrodzonej stopy szpotawej.

Masaż

Masaże wykonywane są przez wykwalifikowany personel, posiadający dyplomy uprawniające do przeprowadzania zabiegów terapeutycznych, dzięki czemu proponujemy Pacjentom profesjonalne formy leczenia manualnego.

Masaż leczniczy
Ta forma zabiegu terapeutycznego wykorzystuje techniki masażu klasycznego oraz terapii manualnej, w związku z czym cechuje się znakomitą skutecznością. Masaż wykonany w odpowiedni sposób działa na nie tylko na skórę, lecz poprzez powierzchnię ciała wpływa także na stan tkanki podskórnej, mięśni, torebki stawowej i więzadeł. Poprzez zmiany odruchowe poprawia natomiast pracę układu krążenia, nerwowego, wewnątrzwydzielniczego, a nawet narządów wewnętrznych. Stosuje się go przede wszystkim dla złagodzenia sztywności, napięcia i bólu mięśni.

Celem masażu leczniczego jest:

 • uśmierzenie bólu kręgosłupa oraz innych części ciała,
 • regulacja napięcia mięśniowego,
 • zwiększenie siły i sprawności mięśni,
 • pobudzenie fizjologicznych funkcji skóry, jej wygładzenie i uelastycznienie,
 • rozluźnienie tkanki bliznowatej i podskórnej tkanki łącznej,
 • pobudzenie procesów przemiany materii,
 • normalizacja napięć psychicznych.

Masaż limfatyczny
Masaż limfatyczny, zwany także drenażem limfatycznym, to zabieg mający na celu usprawnienie przepływu limfy oraz udrożnienie węzłów chłonnych w organizmie. W związku z tym skutecznie zapobiega powstawaniu obrzęków kończyn oraz hamuje choroby spowodowane zastojem chłonki.
Celem masażu limfatycznego jest:

 • likwidacja obrzęków zastoinowych oraz wysięków limfatycznych,
 • skrócenie czasu resorpcji siniaków i krwiaków,
 • zwiększenie resorbcji płynów śródmiąższowych,
 • usunięcie zalegających toksyn,
 • uelastycznienie i odżywienie tkanek,
 • pobudzenie procesów przemiany materii.

Masaż sportowy
Ten zabieg fizjoterapeutyczny polega na intensywnej akupresurze poszczególnych części ciała. Metoda ta skutecznie zmniejsza zmęczenie organizmu powstałe w wyniku uprawiania sportu, a także usuwa zakwasy oraz napięcia w mięśniach. Jest to efektywny środek w profilaktyce przeciwurazowej, który także znakomicie wpływa na szybką regenerację organizmu — dzięki temu jest on błyskawicznie gotowy do ponownego wysiłku. Masaż sportowy wykonuje się w różnych fazach treningu — przed, po, a nawet w trakcie aktywności fizycznej. Można też stosować masaż uzupełniający, który utrzyma ciało w odpowiedniej formie.
Celem masażu sportowego jest:

 • przyspieszenie procesów regeneracyjnych organizmu,
 • zapobieganie urazom powstającym na skutek dużych przeciążeń w sporcie wyczynowym oraz amatorskim.

W przypadku każdego rodzaju masażu zaleca się serię przynajmniej 10 zabiegów dla uzyskania optymalnego efektu.

Zabiegi z zastosowaniem ultradźwięków

Ultradźwięki w fizykoterapii to rodzaj zabiegu, w którym wykorzystuje się drgania mechaniczne o zróżnicowanej częstotliwości. Ultradźwięki działają na tkanki nerwowe, mięśniowe lub tłuszczowe jak mikro-masaż, który je dotlenia, ujędrnia i pobudza do regeneracji.

Ultradźwięki – zastosowanie:

 • działają przeciwbólowo na mięśnie i kości,
 • zmniejszają napięcie mięśni,
 • rozszerzają naczynia krwionośne,
 • hamują procesy zapalne,
 • przyspieszają gojenie ran,

zwiększają rozciągliwość tkanki łącznej, dzięki czemu ułatwiają gojenie ciała bez powstawania widocznych blizn, przyspieszają gojenie stanów po urazach mięśni i torebek stawowych.
Wśród przeciwwskazań do zabiegu, najważniejsze to: nowotwory, ciąża, czynna gruźlica, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, rozrusznik serca, zakrzepowe zapalenie żył, ostre procesy zapalne i stany gorączkowe, niezakończony wzrost kości, obecność metalowych ciał obcych w tkankach, nerwica wegetatywna znacznego stopnia, skazy krwotoczne.

Magnetoterapia

Magnetoterapia to terapia pulsującym polem magnetycznym o małej częstotliwości, która mobilizuje procesy odpornościowe i regeneracyjne ciała. Pole magnetyczne przenika przez organizm człowieka, poprawia funkcje biologiczne tkanek i powoduje lepsze zaopatrzenie komórek w tlen. Tym samym uśmierza ból oraz przyspiesza leczenie wielu chorób układu kostnego i nerwowego.
Magnoterapia – wskazania:

 • leczenie schorzeń ortopedycznych, takich jak: złamania, zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, uszkodzenia więzadeł i ścięgien, urazy, artrozy, zespoły algodystroficzne,
 • leczenie chorób neurologicznych: neuralgie, nerwiaki, nerwobóle, bóle fantomowe,
 • leczenie układu krążenia: zaburzenia w krwioobiegu tętniczym o charakterze obwodowym.

Leczenie polem magnetycznym posiada wiele zalet:

 • pole magnetyczne przenika przez wszystkie tkanki równomiernie,
 • zabiegi mogą być wykonywane przez ubranie, gips, bandaże itp. które nie stanowią przeszkody dla pola magnetycznego,
 • metal nie stanowi przeciwwskazań do stosowania zabiegu,
 • skutecznie rehabilituje zarówno tkankę kostną, jak i łączną.

Laseroterapia

Laseroterapia działa leczniczo i przeciwbólowo. Leczenie laserem polega dostarczaniu do organizmu energii w postaci światła, która dobroczynnie działa na tkanki, leczy je i regeneruje. Wiązki lasera poprawiają krążenie, odżywiają komórki i zwiększają syntezę kolagenu, dlatego są często stosowane również w zabiegach odmładzających skórę.
Laseroterapia – wskazania:

 • leczy trudno gojące się rany, odparzenia i odleżyny,
 • przyspiesza zrastania się złamanych kości,
 • łagodzi przewlekłe stany zapalne,
 • wspomaga leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów i zespołów bólowych kręgosłupa
 • leczy halluksy,
 • pomaga pozbyć się blizn, wykwitów, trądziku i innych chorób dermatologicznych.