Elektroterapia

Galwanizacja
Galwanizacja to zabieg rehabilitacyjny z użyciem prądu o niskim natężeniu. Wysyłane do leczonych części ciała impulsy elektryczne poprawiają metabolizm komórkowy, odżywiają tkanki i przyspieszają leczenie. Zabieg galwanizacji stosowany jest także w kosmetyce – redukuje zmarszczki i poprawia wygląd skóry.

Leczenie prądem – wskazania
Galwanizację stosuje się przy zaburzeniach krążenia obwodowego i utrudnionych zrostach kostnych. Zabieg łagodzi nerwobóle i pomaga w leczeniu neuropatii. Zalecany jest także w zespołach bólowych choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa – zmniejsza bóle pleców i stawów.

Galwanizacja – przeciwwskazania
Zabiegi galwanizacji nie są wskazane dla osób cierpiących na ropne stany zapalne, wypryski, stany gorączkowe i porażenia kurczowe mięśni. Z leczenia prądem nie mogą korzystać także osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami.

Jonoforeza
Zabieg jonoforezy polega na dostarczeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych o leczniczych właściwościach. Jest to zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje prąd galwaniczny o różnorodnym natężeniu. Dzięki niemu tkanki ciała są bardziej odżywione, a skóra prezentuje się zdrowo.

Jonoforeza – wskazania
Zabiegi jonoforezy polecany jest w szczególności do poprawiania wyglądu skóry twarzy. Leczy się nimi stany zapalne, zespoły bólowe, nerwobóle i owrzodzenia. Jonoforeza pomaga także w utrudnionych zrostach kostnych.

Prądy interferencyjne (prądy Nemeca)
Prądy interferencyjne to rodzaj elektroterapii, który wykorzystuje ładunki o zmiennej – średniej i małej – częstotliwości. Impulsy działają wybiórczo, skutecznie stymulując nerwy i tkanki ciała. Zabieg prądem zmniejsza ból, obrzęki i stany zapalne, przyspieszając powrót do zdrowia. Impulsy nazywane prądami Nemeca zmniejszają potrzebę stosowania środków przeciwbólowych. Dlatego elektrostymulacja jest wskazana w szczególności do leczenia bólu przewlekłego. Zabiegi prądami działają także na skurcze mięśni szkieletowych i usprawniają krążenie obwodowe.

Prądy diadynamiczne (DD tzw. Bernarda)
Prądy diadynamiczne to prądy małej częstotliwości, które wykazują silne działanie przeciwbólowe. Impulsy energetyczne wywołują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.

Diadynamik – wskazania
Prądy diadynamiczne ułatwiają leczenie zespołów bólowych i nerwobólów. Stosowane są w łagodzeniu bólów pleców w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, zapaleniach okostnych i zanikach mięśni. Stymulują mięśnie zdrowe i ułatwiają rehabilitację tych nieznacznie uszkodzonych. Ten rodzaj metody elektroterapii stosowany jest także w leczeniu półpaśca.

Diadynamik – przeciwwskazania: stany zapalne skóry, ubytki naskórka w miejscu zabiegu, nadmierna wrażliwość na prąd elektryczny, rozruszniki serca.

Prądy TRÄBERTA
Prądy Träberta oddziaływają zarówno na ruchowy, jak i wegetatywny układ nerwowy. Rehabilitacja prądem wg Träberta rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Stosuje się ją w różnych zespołach bólowych i zaburzeniach krążenia obwodowego, a w szczególności w leczeniu schorzeń i bólów mięśni przykręgosłupowych.

Prądy TENS
Terapia TENS to stymulacja nerwów impulsami elektrycznymi (TENS – Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation). Stanowi skuteczną metodę leczniczą z zakresu elektroterapii w schorzeniach, których głównym objawem jest ból.

Prądy TENS blokują bodźce i stymulują wydzielanie endorfin – są metodą leczenia analgetycznego, co oznacza, że działają na ból i efektywnie go zmniejszają. Elektrostymulator TENS znajduje zastosowanie również w terapii trudno gojących się ran i owrzodzeń oraz zaburzeń zrostu kostnego. Dzięki niemu możliwa jest stymulacja mięśni szkieletowych – wykorzystuje się do tego zdolność prądu impulsowego, który wywołuje relaksację w przypadku zespołów bólowych z komponentem spastycznym (czyli nadmiernym napięciem mięśni). Elektrostymulacja TENS przynosi również dobre efekty w leczeniu bólu psychogennego i pochodzenia ośrodkowego.

Przeciwwskazania do TENS: wyniszczenie organizmu, gorączka, ostre stany zapalne, choroby zakaźne, nowotwory, metalowe elementy w ciele, zmiany dermatologiczne w obszarze aplikacji, oparzenia, odmrożenia, choroba nadciśnieniowa w III i IV okresie, schorzenia naczyń obwodowych III i IV w skali Fountaina, zaburzenia czucia, cukrzyca, ciąża i menstruacja.

Stymulacja wg Kotza (tzw. rosyjska)
Prądy Kotza służą do odbudowy napięcia mięśniowego, które utracone zostało w wyniku urazu lub operacji. Tak zwana stymulacja rosyjska zwiększa siłę mięśniową i jest często stosowaną metodą w rehabilitacji sportowej. Zmniejsza ból i poprawia wytrzymałość mięśni.

Elektrostymulacja mięśni
W elektrostymulacji mięśni wykorzystywany jest prąd stały o impulsowym działaniu. Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu – mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm impulsów elektrycznych. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu zarówno mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy), jak i zdrowych – w celu ich wzmocnienia. Zabieg poprawia również krążenie obwodowe i ułatwia powrót do zdrowia. Metoda przynosi efekty w ortopedii, neurologii i reumatologii oraz medycznej rehabilitacji stanów chorobowych mięśni i nerwów.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji: nowotwory, niewydolność krążenia, stany gorączkowe, stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, obecność w tkankach ciał obcych metalicznych, ciąża.