Wyniki badań laboratoryjnych

Odbiór wyników badań laboratoryjnych dostępny jest już na naszej stronie:

Odbierz wyniki

Elektroterapia

Galwanizacja

Galwanizacja jest zabiegiem rehabilitacyjnym z użyciem prądu o niskim natężeniu. Wysyłane do leczonych części ciała impulsy elektryczne poprawiają metabolizm komórkowy, odżywiają tkanki i przyspieszają leczenie. Zabieg galwanizacji stosowany jest także w kosmetyce – redukuje zmarszczki i poprawia wygląd skóry.

Wskazania

Galwanizację stosuje się przy zaburzeniach krążenia obwodowego i utrudnionych zrostach kostnych. Zabieg łagodzi nerwobóle i pomaga w leczeniu neuropatii. Zalecany jest także w zespołach bólowych choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa – zmniejsza bóle pleców i stawów.

Przeciwwskazania

Zabiegi galwanizacji nie są wskazane dla osób cierpiących na ropne stany zapalne, wypryski, stany gorączkowe i porażenia kurczowe mięśni. Z leczenia prądem nie mogą korzystać także osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami.


Jonoforeza

Zabieg jonoforezy polega na dostarczeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych o leczniczych właściwościach. Jest to zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje prąd galwaniczny o różnorodnym natężeniu. Dzięki niemu tkanki ciała są bardziej odżywione, a skóra prezentuje się zdrowo.

Wskazania

Zabiegi jonoforezy polecane są w szczególności w celu poprawiania wyglądu skóry twarzy. Leczy się nimi stany zapalne, zespoły bólowe, nerwobóle i owrzodzenia. Jonoforeza pomaga także w utrudnionych zrostach kostnych.


Prądy interferencyjne (prądy Nemeca)

Prądy interferencyjne to rodzaj elektroterapii, która wykorzystuje ładunki o zmiennej – średniej i małej – częstotliwości. Impulsy działają wybiórczo, skutecznie stymulując nerwy i tkanki ciała. Zabieg prądem zmniejsza ból, obrzęki i stany zapalne, przyspieszając powrót do zdrowia. Impulsy nazywane prądami Nemeca zmniejszają potrzebę stosowania środków przeciwbólowych. Dlatego elektrostymulacja jest wskazana w szczególności do leczenia bólu przewlekłego. Zabiegi prądami działają także na skurcze mięśni szkieletowych i usprawniają krążenie obwodowe.


Prądy diadynamiczne (DD tzw. Bernarda)

Prądy diadynamiczne to prądy małej częstotliwości, które wykazują silne działanie przeciwbólowe. Impulsy energetyczne wywołują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.

Wskazania

Prądy diadynamiczne ułatwiają leczenie zespołów bólowych i nerwobólów. Stosowane są w łagodzeniu bólów pleców w chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, zapaleniach okostnych i zanikach mięśni. Stymulują mięśnie zdrowe i ułatwiają rehabilitację tych nieznacznie uszkodzonych. Ten rodzaj metody elektroterapii stosowany jest także w leczeniu półpaśca.

Przeciwwskazania

Stany zapalne skóry, ubytki naskórka w miejscu zabiegu, nadmierna wrażliwość na prąd elektryczny, rozruszniki serca.


Prądy TRÄBERTA

Prądy Träberta oddziałują zarówno na ruchowy, jak i wegetatywny układ nerwowy. Rehabilitacja prądem wg Träberta rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Stosuje się ją w różnych zespołach bólowych i zaburzeniach krążenia obwodowego, w szczególności w leczeniu schorzeń i bólów mięśni przykręgosłupowych.


Prądy TENS

Terapia TENS to stymulacja nerwów impulsami elektrycznymi (TENS – Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation). Stanowi skuteczną metodę leczniczą z zakresu elektroterapii w schorzeniach, których głównym objawem jest ból.

Prądy TENS blokują bodźce i stymulują wydzielanie endorfin. Są metodą leczenia analgetycznego, co oznacza, że działają na ból i efektywnie go zmniejszają. Elektrostymulator TENS znajduje zastosowanie również w terapii trudno gojących się ran i owrzodzeń oraz zaburzeń zrostu kostnego.

Dzięki niemu możliwa jest stymulacja mięśni szkieletowych. Wkorzystuje się do tego zdolność prądu impulsowego, który wywołuje relaksację w przypadku zespołów bólowych z komponentem spastycznym (czyli nadmiernym napięciem mięśni). Elektrostymulacja TENS przynosi również dobre efekty w leczeniu bólu psychogennego i pochodzenia ośrodkowego.

Przeciwwskazania

Wyniszczenie organizmu, gorączka, ostre stany zapalne, choroby zakaźne, nowotwory, metalowe elementy w ciele, zmiany dermatologiczne w obszarze aplikacji, oparzenia, odmrożenia, choroba nadciśnieniowa w III i IV okresie, schorzenia naczyń obwodowych III i IV w skali Fountaina, zaburzenia czucia, cukrzyca, ciąża i menstruacja.


Stymulacja wg Kotza (tzw. rosyjska)

Prądy Kotza służą do odbudowy napięcia mięśniowego, które utracone zostało w wyniku urazu lub operacji. Tak zwana stymulacja rosyjska zwiększa siłę mięśniową i jest często stosowaną metodą w rehabilitacji sportowej. Zmniejsza ból i poprawia wytrzymałość mięśni.


Elektrostymulacja mięśni

W elektrostymulacji mięśni wykorzystywany jest prąd stały o impulsowym działaniu. Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu, podczas których mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm impulsów elektrycznych.

Elektrostymulację stosuje się w leczeniu zarówno mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy), jak i zdrowych – w celu ich wzmocnienia. Zabieg poprawia również krążenie obwodowe i ułatwia powrót do zdrowia. Metoda przynosi efekty w ortopedii, neurologii i reumatologii oraz medycznej rehabilitacji stanów chorobowych mięśni i nerwów.

Przeciwwskazania

Nowotwory, niewydolność krążenia, stany gorączkowe, stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, obecność w tkankach ciał obcych metalicznych, ciąża.