Wyniki badań laboratoryjnych

Odbiór wyników badań laboratoryjnych dostępny jest już na naszej stronie:

Odbierz wyniki

Chirurgia refrakcyjna

Każdy, kto cierpi na dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm wie, jak wygląda świat przed i po założeniu okularów lub soczewek kontaktowych.

Informacje podstawowe

Za pomocą okulistycznego lasera excimerowego możliwe jest dziś całkowite usuwanie wad wzroku i przywracanie prawidłowego, ostrego widzenia. U podstaw tej nowoczesnej metody leczenia leżą proste zasady optyki; w prawidłowej gałce ocznej rogówka załamuje promienie świetlne w taki sposób, że padają one bezpośrednio na siatkówkę. Natomiast daleko- lub krótkowzroczność polega na takim zniekształceniu gałki ocznej, które powoduje, że załamane promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, w skutek czego powstaje na niej nieostry obraz.

Nie ma możliwości zmiany kształtu gałki ocznej, ale można zmienić kształt rogówki w taki sposób, aby załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę.

W ten sam sposób leczony jest w MEDIQ np. astygmatyzm.

Kształt rogówki zmieniany jest za pomocą lasera, który koryguje krzywiznę jej przedniej powierzchni. Po zabiegu rogówka załamuje fale świetlne w taki sposób, że padają one na siatkówkę tworząc ostry obraz.

Operacja trwa około kilkanastu minut i jest bezbolesnym, kosmetycznym zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie bez konieczności pozostawania w szpitalu. Dzieje się tak, ponieważ rogówka posiada wysokie zdolności regeneracyjne i wszelkie ubytki zostają naprawione w ciągu kilku dni. Dodatkowo, w celu przyspieszenia gojenia, używane są specjalne soczewki opatrunkowe i krople działające przeciwzapalnie. Zabieg wykonywany jest w delikatnym znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropel podawanych do oka).

Sukces leczenia zależy od precyzji, z jaką przeprowadzony jest zabieg, dlatego też musi być on wykonywany przez doświadczonego specjalistę przy użyciu nowoczesnego lasera, dokładnego mikroskopu i sprzętu komputerowego. Pacjent jest unieruchomiony w specjalnym fotelu operacyjnym w taki sposób, aby jego mimowolne ruchy nie zakłóciły przebiegu zabiegu. Doświadczenie i precyzja chirurgów MEDIQ oraz najwyższej klasy sprzęt gwarantują pacjentom maksymalne bezpieczeństwo.

Trwała korekcja wad wzroku szczególną ulgę przynosi osobom z dużymi wadami, u których tradycyjna korekcja nie przynosiła pełnej ostrości widzenia oraz osobom uprawiającym sport, dla których wada wzroku jest znacznym utrudnieniem.

Ważne są w tym przypadku rówież wskazania natury psychologicznej. Na operację decydują się często pacjenci, którzy po prostu nie czują się dobrze z okularami i nie akceptują takiego swojego wyglądu. Operacja całkowicie likwidująca problem jest ich zdaniem lepszym rozwiązaniem, niż kłopotliwe w użytkowaniu i zdaniem wielu lekarzy niezdrowe dla oczu soczewki kontaktowe.