Chirurgia Refrakcyjna

Każdy kto cierpi na dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm wie jak wygląda świat przed i po założeniu okularów lub soczewek kontaktowych.
Informacje podstawowe
Za pomocą okulistycznego lasera excimerowego możliwe jest dziś całkowite usuwanie wad wzroku i przywracanie prawidłowego, ostrego widzenia. Ma to szczególne znaczenie dla wszystkich tych. Brzmi to cudownie i nieprawdopodobnie zarazem, jednakże u podstaw tego nowoczesnego sposobu leczenia wad wzroku leżą proste zasady optyki. W prawidłowej gałce ocznej rogówka załamuje promienie świetlne w ten sposób, że padają one bezpośrednio na siatkówkę. Najczęstsze wady wzroku takie jak daleko lub krótkowzroczność polegają na takim zniekształceniu gałki ocznej iż załamywane promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, na której powstaje przez to obraz nieostry. Nie możemy zmienić kształtu gałki ocznej, możemy jednak tak zmienić kształt rogówki by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Inną popularną wadą którą leczymy w ten sam sposób jest astygmatyzm.
Rozwiń

Kształt rogówki zmieniamy za pomocą lasera, który zmienia krzywiznę jej przedniej powierzchni. Po zabiegu rogówka załamuje fale świetlne w taki sposób, że padają one na siatkówkę tworząc ostry obraz. Operacja trwa zaledwie kilkanaście minut i jest bezbolesnym, niemal kosmetycznym zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie bez konieczności pozostawania w szpitalu. Dzieje się tak ponieważ rogówka ma niesłychane zdolności regeneracyjne i wszelkie ubytki zostają naprawione w ciągu kilku dni, dodatkowo w celu przyspieszenia gojenia używa się specjalnych opatrunkowych soczewek kontaktowych i kropli działających przeciwzapalnie. Zabieg ten jest wykonywany w delikatnym znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropel podawanych do oka).
Sukces leczenia zależy od precyzji z jaką przeprowadzony jest zabieg, dlatego też musi być on wykonywany przez doświadczonego specjalistę przy użyciu nowoczesnego lasera, dokładnego mikroskopu i sprzętu komputerowego. Pacjent jest unieruchomiony w specjalnym fotelu operacyjnym tak aby jego mimowolne ruchy nie zakłóciły zabiegu. Doświadczenie i precyzja chirurgów, z którymi współpracujemy oraz najwyższej klasy sprzęt, jakim dysponujemy gwarantują Państwu maksymalne bezpieczeństwo.
Trwała korekcja wad wzroku szczególną ulgę przynosi osobom z dużymi wadami, u których tradycyjna korekcja nie dawała pełnej ostrości widzenia i osobom uprawiającym sport dla których wada wzroku jest znacznym utrudnieniem. Ważne są tu także wskazania natury psychologicznej, na operację decydują się często pacjenci którzy po prostu nie czują się okularnikami i nie akceptują swojego wyglądu w okularach a operacja całkowicie likwidująca problem jest ich zdaniem lepszym rozwiązaniem niż kłopotliwe w użytkowaniu i zdaniem wielu lekarzy niezdrowe dla oczu soczewki kontaktowe.

Zwiń