Wyniki badań laboratoryjnych

Odbiór wyników badań laboratoryjnych dostępny jest już na naszej stronie:

Odbierz wyniki

Witrektomia

Witrektomia to zabieg operacyjny wykonywany na gałce ocznej w przypadku chorób ciała szklistego, siatkówki lub błony naczyniowej.

Operację taką przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu gałki ocznej. Zabieg operacyjny wykonywany jest pod mikroskopem przy użyciu bardzo cienkich narzędzi. Podczas zabiegu witrektomii wykonuje się w gałce ocznej kilka nacięć. Przez jedno wprowadza się światłowód, a przez inne potrzebne do wykonania zabiegu narzędzia. Niekiedy konieczne jest założenie szwów po zabiegu operacyjnym. Zwykle są to szwy rozpuszczalne, których się nie zdejmuje.

Witrektomię wykonuje się w przypadku: odwarstwienia siatkówki, retinopatii cukrzycowej, wylewu krwi do ciała szklistego, otworu w plamce, błon na siatkówkowych, zapalenia błony naczyniowej, urazów gałki ocznej, obrzęku plamki i innych.

Zwykle operacja polega na przywróceniu w największym możliwym stopniu prawidłowego stanu anatomicznego gałki ocznej. Powrót widzenia zwykle następuje po dłuższym czasie. W jakim jednak stopniu powróci widzenie zależy od stopnia uszkodzenia siatkówki.

Często do utrzymania siatkówki w odpowiednim miejscu stosuje się różne substancje – gazy lub oleje silikonowe. Mogą one powodować czasowe pogorszenie widzenia. Niekiedy, jak w przypadku oleju silikonowego, potrzebny jest po pewnym czasie kolejny zabieg w celu usunięcia go z oka.

Witrektomia jest trudniejszym i bardziej zaawansowanym zabiegiem niż usunięcie zaćmy, ale dzięki niemu możliwe jest przywrócenie widzenia u wielu pacjentów, którym nie dawano szans na powrót do zdrowia.

Operator

dr n. med. Piotr Tesla