Witrektomia

Witrektomia to zabieg operacyjny wykonywany na gałce ocznej w przypadku chorób ciała szklistego, siatkówki czy błony naczyniowej.
Operację taką przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu gałki ocznej. Zabieg operacyjny wykonywany jest w mikroskopie przy użyciu bardzo cienkich narzędzi. Podczas zabiegu witrektomii wykonuje się w gałce ocznej kilka nacięć. Przez jedno wprowadza się światłowód a przez inne potrzebne do wykonania zabiegu narzędzia. Niekiedy konieczne jest założenie szwów po zabiegu operacyjnym. Zwykle są to szwy rozpuszczalne, których się nie zdejmuje.
Witrektomię wykonuje się w przypadku: odwarstwienia siatkówki, retinopatii cukrzycowej, wylewu krwi do ciała szklistego, otworu w plamce, błon na siatkówkowych, zapalenia błony naczyniowej, urazów gałki ocznej, obrzęku plamki i innych.
Zwykle operacja polega na przywróceniu w największym możliwym stopniu prawidłowego stanu anatomicznego gałki ocznej. Powrót widzenia zwykle następuje po dłuższym czasie. W jakim jednak stopniu powróci widzenie zależy od stopnia uszkodzenia siatkówki.
Często do utrzymaniu siatkówki w odpowiednim miejscu stosuje się różne substancje – gazy czy oleje silikonowe. Mogą one powodować czasowe pogorszenie widzenia. Niekiedy, jak i w przypadku oleju silikonowego, potrzebny jest, po pewnym czasie, kolejny zabieg aby go usunąć.
Witrektomia to poważniejszy i trudniejszy zabieg niż usunięcie zaćmy ale dzięki niemu możliwe jest przywrócenie widzenia części pacjentów, którym jeszcze niedawno mówiono „nic się nie da zrobić!”

Operatorzy

dr n. med. Tesla