Poradnia Okulistyczna

Stworzona w 1996r. Poradnia Okulistyczna MEDIQ cieszy się znakomitą opinią wśród pacjentów. Kieruje nią doświadczony zespół okulistów z wieloletnim stażem szpitalnym oraz dysponują oni najlepszej jakości sprzętem. Pod jednym dachem umieściliśmy poradnie: laserową, jaskrową, zezową oraz poradnie wytrzeszczu endokrynnego. Choroby oczu, które leczymy w Poradni Okulistycznej MEDIQ to zaćma, jaskra, krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz zez.
Wszystko po to, aby jak najdłużej mogli się Państwo cieszyć doskonałym wzrokiem. Wybierz lekarza i odpowiadający Ci termin. Następnie zadzwoń do nas aby umówić się na wizytę. Pamiętaj, że poradzimy sobie ze wszystkimi chorobami Twoich oczu – wystarczy, że zwrócisz się do jednego z naszych lekarzy.

lek. med. Derlacka
lek. med.  Dobies
lek. med. Gorbaczow-Jarocińska
lek. med.  Graczyńska
lek. med.  Hempel
lek. med.  Jachimczyk
lek. med. Kujawska-Dobies
dr n. med. Mackiewicz
lek. med.  Musiorska- Kulisiewicz
lek. med.  Nowak- Gospodarowicz
lek. med.  Paćkowska
lek. med. Sędrowicz
lek. med.  Skurczyński
lek. med. Stanisławska
lek. med.  Stąsiek
lek. med.  Struzik
lek. med.  Szałkowska
dr n. med. Tesla
lek. med.  Wójcik- Gryciuk

optometrysta  mgr Rostkowska Sandra
ortoptystka      mgr Chojnacka Małgorzata

Zaćma

Zaćma (potocznie cataracta) to postępująca degeneracyjna choroba oczu wywołana mętnieniem soczewki- części układu optycznego oka położonej wewnątrz gałki ocznej. Główne objawy to pogarszająca się utrata ostrości widzenia od początkowo zamglonego obrazu aż do całkowitej ślepoty w przypadku zaawansowanej tzw. zaćmy dojrzałej.
Pacjenci często skarżą się na dwojenie , uczucia rozszczepienia światła , trudności w czytaniu i prowadzeniu samochodu.
Zaćma dotyczy głównie ludzi starszych choć coraz częściej pojawia się w młodszych grupach wiekowych ludzi 30-40 letnich. Przyśpieszyć rozwój choroby mogą zaburzenia metaboliczne ( w cukrzycy, tężyczce), narażenie na promieniowanie rentgenowskie, łuk elektryczny oraz sterydy przyjmowane ogólnie jak też miejscowo.
Zaćma wrodzona stwierdzana jest już u noworodków i wynika z nieprawidłowości w rozwoju płodowym.

Operatorzy

dr n. med. Tesla
lek. med.  Wójcik- Gryciuk
lek. med.  Skurczyński
lek. med. Stanisławska
lek. med.  Szałkowska
lek. med.  Struzik

Witrektomia

Witrektomia to zabieg operacyjny wykonywany na gałce ocznej w przypadku chorób ciała szklistego, siatkówki czy błony naczyniowej.
Operację taką przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu gałki ocznej. Zabieg operacyjny wykonywany jest w mikroskopie przy użyciu bardzo cienkich narzędzi. Podczas zabiegu witrektomii wykonuje się w gałce ocznej kilka nacięć. Przez jedno wprowadza się światłowód a przez inne potrzebne do wykonania zabiegu narzędzia. Niekiedy konieczne jest założenie szwów po zabiegu operacyjnym. Zwykle są to szwy rozpuszczalne, których się nie zdejmuje.
Witrektomię wykonuje się w przypadku: odwarstwienia siatkówki, retinopatii cukrzycowej, wylewu krwi do ciała szklistego, otworu w plamce, błon na siatkówkowych, zapalenia błony naczyniowej, urazów gałki ocznej, obrzęku plamki i innych.
Zwykle operacja polega na przywróceniu w największym możliwym stopniu prawidłowego stanu anatomicznego gałki ocznej. Powrót widzenia zwykle następuje po dłuższym czasie. W jakim jednak stopniu powróci widzenie zależy od stopnia uszkodzenia siatkówki.
Często do utrzymaniu siatkówki w odpowiednim miejscu stosuje się różne substancje – gazy czy oleje silikonowe. Mogą one powodować czasowe pogorszenie widzenia. Niekiedy, jak i w przypadku oleju silikonowego, potrzebny jest, po pewnym czasie, kolejny zabieg aby go usunąć.
Witrektomia to poważniejszy i trudniejszy zabieg niż usunięcie zaćmy ale dzięki niemu możliwe jest przywrócenie widzenia części pacjentów, którym jeszcze niedawno mówiono „nic się nie da zrobić!”

Operatorzy

dr n. med. Tesla

Optometrystka

Optometrysta to specjalista w zakresie diagnostyki i kompensowania wad wzroku za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych.

Mgr Rostkowska Sandra

Ortoptysta

Ortoptysta zajmujemy się diagnostyką i leczeniem zaburzeń widzenia obuocznego i niedowidzenia. Posiadamy specjalistycznie wyposażony gabinet między innymi w synoptofor, cheiroskop, eutyskop, koordynator narządu wzroku, stymulator widzenia, lokalizator dźwiękowy oraz szereg innych pomocy ortoptycznych. Naszym celem jest komfort pacjenta oraz osiągnięcie pełnego sukcesu w leczeniu. Ważne jest aby pamiętać że zez wymaga leczenia, ćwiczeń oraz specjalistycznej kontroli okulistycznej.
Im wcześniej rozpoczniemy leczenie tym będzie ono krótsze i efektywniejsze.
Realizujemy wizyty w ramach kontraktu z NFZ oraz komercji.

Mgr Chojnacka Małgorzata

Poradnia okulistyczna dla dorosłych

W poradni okulistycznej dla dorosłych wykonujemy właściwie wszystkie zabiegi związane z leczeniem wzroku osób dorosłych.

Choroby oczu, które leczymy w Poradni Okulistycznej MEDIQ:
• zaćma
• jaskra
• krótkowzroczność
• dalekowzroczność
• astygmatyzm
• zez

Poradnia Zeza

Zez to choroba polegająca na nieprawidłowym ustawieniu obu gałek ocznych lub jednej z nich. Osie widzenia przy patrzeniu w dal nie ustawiają się równolegle, a prze patrzeniu z bliska nie przecinają się w punkcie bliży. Przyczyny tego schorzenia mogą być różne: schorzenia siatkówki, schorzenia nerwu wzrokowego lub zmiany w obrębie mięśni ocznych. Schorzenie usuwamy dokonując zabiegu operacyjnego.

Chirurgia Refrakcyjna

Każdy kto cierpi na dalekowzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm wie jak wygląda świat przed i po założeniu okularów lub soczewek kontaktowych.
Informacje podstawowe
Za pomocą okulistycznego lasera excimerowego możliwe jest dziś całkowite usuwanie wad wzroku i przywracanie prawidłowego, ostrego widzenia. Ma to szczególne znaczenie dla wszystkich tych. Brzmi to cudownie i nieprawdopodobnie zarazem, jednakże u podstaw tego nowoczesnego sposobu leczenia wad wzroku leżą proste zasady optyki. W prawidłowej gałce ocznej rogówka załamuje promienie świetlne w ten sposób, że padają one bezpośrednio na siatkówkę. Najczęstsze wady wzroku takie jak daleko lub krótkowzroczność polegają na takim zniekształceniu gałki ocznej iż załamywane promienie świetlne padają za lub przed siatkówką, na której powstaje przez to obraz nieostry. Nie możemy zmienić kształtu gałki ocznej, możemy jednak tak zmienić kształt rogówki by załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę. Inną popularną wadą którą leczymy w ten sam sposób jest astygmatyzm.
Rozwiń

Kształt rogówki zmieniamy za pomocą lasera, który zmienia krzywiznę jej przedniej powierzchni. Po zabiegu rogówka załamuje fale świetlne w taki sposób, że padają one na siatkówkę tworząc ostry obraz. Operacja trwa zaledwie kilkanaście minut i jest bezbolesnym, niemal kosmetycznym zabiegiem wykonywanym ambulatoryjnie bez konieczności pozostawania w szpitalu. Dzieje się tak ponieważ rogówka ma niesłychane zdolności regeneracyjne i wszelkie ubytki zostają naprawione w ciągu kilku dni, dodatkowo w celu przyspieszenia gojenia używa się specjalnych opatrunkowych soczewek kontaktowych i kropli działających przeciwzapalnie. Zabieg ten jest wykonywany w delikatnym znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropel podawanych do oka).
Sukces leczenia zależy od precyzji z jaką przeprowadzony jest zabieg, dlatego też musi być on wykonywany przez doświadczonego specjalistę przy użyciu nowoczesnego lasera, dokładnego mikroskopu i sprzętu komputerowego. Pacjent jest unieruchomiony w specjalnym fotelu operacyjnym tak aby jego mimowolne ruchy nie zakłóciły zabiegu. Doświadczenie i precyzja chirurgów, z którymi współpracujemy oraz najwyższej klasy sprzęt, jakim dysponujemy gwarantują Państwu maksymalne bezpieczeństwo.
Trwała korekcja wad wzroku szczególną ulgę przynosi osobom z dużymi wadami, u których tradycyjna korekcja nie dawała pełnej ostrości widzenia i osobom uprawiającym sport dla których wada wzroku jest znacznym utrudnieniem. Ważne są tu także wskazania natury psychologicznej, na operację decydują się często pacjenci którzy po prostu nie czują się okularnikami i nie akceptują swojego wyglądu w okularach a operacja całkowicie likwidująca problem jest ich zdaniem lepszym rozwiązaniem niż kłopotliwe w użytkowaniu i zdaniem wielu lekarzy niezdrowe dla oczu soczewki kontaktowe.

Zwiń

Jaskra

Jaskra to choroba charakteryzująca się postępującym, nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do stopniowego upośledzenia widzenia, aż do całkowitej utraty wzroku.
Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra szerokiego kąta przesączania. Kąt przesączania to miejsce przez które odpływa z oka część wodnista. Szybkość i łatwość jej odpływu zależy od szerokości kąta przesączania, jego budowy o przeszkód w jego obrębie. Ciecz wodnista zalegająca w oku powoduje wzrost ciśnienia w oku i ucisk na nerw wzrokowy i jego zanik. W jaskrze szerokiego kąta ciśnienie podnosi się oku nie dając objawów często latami.
Rozwiń

Pierwsze zmiany w polu widzenia pojawiają się dopiero przy uszkodzeniu około 50% wszystkich włókien nerwowych, a więc dosyć późno. Zmiany miażdżycowe w naczyniach powodujące ich zwężenie lub też skurcz naczyń- mogą być również przyczyną zaniku nerwu wzrokowego, chociaż w tych przypadkach ciśnienie w oku jest prawidłowe – tzw. jaskra z niskim ciśnieniem.
Inną postacią jaskry jest jaskra wąskiego zamykającego kąta przesączania . U pacjentów chorujących na tą postać jaskry droga odpływu cieczy wodnistej może być zablokowana nagle ( przez tęczówkę lub rozszerzoną źrenicę)- mówimy wtedy o ostrym ataku jaskry. Chory odczuwa silne bóle głowy i oka ma zamglone widzenie a nawet wymiotuje . Wszystkie wymienione postacie jaskry nieleczone prowadzą z czasem do znacznych ubytków w polu widzenia aż do tzw. lunetowego pola widzenia i w końcu do ślepoty.

Lekarza zajmujący się w naszej placówce jaskrą to:

lek. med.  Hempel-Posławska
lek. med. Stąsiek

Zwiń

Drobne zabiegi okulistyczne

W naszej Klinice wykonujemy również drobne zabiegi okulistyczne takie jak leczenie:

•gradówki
•skrzydlika
•kaszaków
•kępek żółtych
•operacje plastyczne powiek