Zabiegi laserowej korekcji wzroku polecane są wszystkim, którzy chcą na stałe pozbyć się okularów bądź soczewek kontaktowych. Można je wykonywać już od 18 r. ż, pod warunkiem, że wada wzroku jest stabilna.
Nowoczesne metody pozwalają korygować nawet starczowzroczność, pojawiającą się po 38 r. ż. u pacjenta.
Nie istnieje górna granica wieku, do której nie można przeprowadzić zabiegu, ale u Pacjentów po 55 r.ż. może być zalecona inna metoda korekcji wady czy refrakcyjna wymiana soczewki. Przeszkodami w przeprowadzeniu zabiegu mogą być wielkość wady i ewentualne przeciwwskazania medyczne, które skrupulatnie są sprawdzane na wizycie kwalifikacyjnej przed operacją. Dla każdego pacjenta indywidualnie dobieramy rodzaj zabiegu.
Dbamy o komfort naszych Pacjentów i staramy się dostosowywać terminy zabiegów do ich potrzeb. Zwyczajowo na datę zabiegu nie czeka się dłużej niż tydzień. Maksymalnie mogą być to dwa tygodnie. W zależności od dostępności wolnych terminów, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu już nawet na dzień po pozytywnej kwalifikacji.
Zabiegi laserowej korekcji wady wzroku to jedne z najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie, obarczone niewielkim ryzykiem powikłań. Laserowe operacje oczu są uznawane za najbezpieczniejsze metody korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
W większości przypadków efekt po zabiegu jest natychmiastowy, a sprawność wzroku bardzo dobra już po jednym, dwóch dniach od zabiegu. Oznacza to powrót do normalnego funkcjonowania.
Pełna ostrość widzenia powraca w ciągu kilku tygodni po zabiegu, jednak wahania ostrości widzenia mogą występować jeszcze przez okres do 12 miesięcy po zabiegu. W tym czasie rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku polega na zgłaszaniu się na wizyty kontrolne według ustalonego schematu.
Podczas rekonwalescencji należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza okulisty. W ciągu pierwszego miesiąca Pacjent stosuje krople antybiotykowe, sterydowe oraz nawilżające. W kolejnych miesiącach po zabiegu ważne jest systematyczne nawilżanie powierzchni oka.
Średni czas rekonwalescencji i powrotu do wszystkich wcześniejszych aktywności, w tym uprawiania sportu, zależy od wybranej metody laserowej korekcji wzroku. O dokładne wytyczne zapytaj lekarza podczas wizyty kwalifikacyjnej.
Podczas rekonwalescencji po zabiegu laserowej korekcji wzroku należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza okulisty. Dotyczy to nie tylko zażywania leków czy stosowania kropli, ale również wszystkich pozostałych zaleceń, o których lekarz dokładnie poinformuje w dniu kwalifikacji.
Większość pacjentów odczuwa niewielki dyskomfort podczas zabiegu, ale sama procedura jest bezbolesna dzięki stosowaniu miejscowych kropli znieczulających.
Po zabiegu należy chronić oczy przed urazami, stosować okulary z filtrem UV. Ważne jest również regularne stosowanie przepisanych kropli do oczu, aby zapobiec infekcjom i wspomóc gojenie. Szczegółowe informacje o sposobie zachowania, pacjent uzyskuje na wizycie kwalifikacyjnej.
Tak. Większość przeprowadzanych zabiegów obejmuje dwoje oczu jednocześnie.
Tak, laserowa korekcja wzroku może skutecznie leczyć astygmatyzm, a także inne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność i dalekowzroczność.
Zaleca się zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na około 1-4 tygodnie przed badaniem wstępnym i zabiegiem, w zależności od typu soczewek i zaleceń lekarza. Soczewki mogą wpływać na kształt rogówki, co może wpłynąć na ocenę i wyniki zabiegu.
W dniu zabiegu pacjent nie musi być na czczo. Zalecamy zjedzenie śniadania, wypicie dużej ilości wody. Pacjent powinien być zdrowy.
Pacjentki w ciąży nie mogą być poddane zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Zabieg jest możliwy 4 miesiące po zakończeniu okresu karmienia piersią. Po zabiegu laserowej korekcji ciąża i przygotowanie do procedury in vitro nie jest zalecana rok od zabiegu.
Podróż samolotem trwająca do 2 godzin jest zazwyczaj możliwa po upływie 7 dni od zabiegu, natomiast na długich trasach (powyżej 2 godzin) zaleca się odczekać co najmniej miesiąc.