Choroby oczu u dzieci

Choroby oczu u dzieci mogą mieć różne podłoże, dlatego ważne jest by pierwszym objawom od razu przyjrzał się specjalista, który zaleci odpowiednie leczenie i podpowie jak zapobiegać takim zmianom chorobowym w przyszłości.

Najprostszym sposobem na wstępną diagnozę dolegliwości jest zwrócenie na wydzielinę. O ile zwykłe poranne „śpioszki” nie muszą budzić wątpliwości to w momencie, gdy zauważymy u dziecka zlepione rzęsy i obfitą wydzielinę pilnie powinniśmy udać się do lekarza.

W oczach zaczerwienionych, piekących, które zmuszają do pocierania, może pojawić kilka odmian wydzieliny.

  • przezroczysta, podobna do łez – może oznaczać chorobę wirusową,
  • śluzowa – wskazuje na alergię,
  • żółta, mętna i gęsta – to oznaka infekcji bakteryjnej.

W niektórych przypadkach, wystarczą maści i krople. W innych, lekarz może zalecić podanie leków.

Bakteryjne i wirusowe choroby oczu u dzieci

Dziecko może się nimi zarazić na różne sposoby. Może to być poprzez  kontakt z chorym człowiekiem, jak i podczas korzystania z zakażonymi przedmiotami. W profilaktyce ważne jest wykształcenie nawyku mycia rąk i nie pocierania oczu dłońmi. Niestety mimo przestrzegania zasad czasem jednak nie uda się uniknąć choroby i wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza.

Gradówka u dzieci

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu łojowego, który znajduje się wewnątrz powieki. Powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, choć bywa też wynikiem niedoleczonego jęczmienia.

Zapalenie spojówek

To jedna z najczęstszych zmian chorobowych narządu wzroku u dzieci. Zwykle trwa kilka dni i samo przechodzi, ale gdy źródłem są wirusy, należy zgłosić się do lekarza.

Jęczmień

Zazwyczaj jęczmień jest wynikiem zakażenia gronkowcami, ale bywa też, że pojawia się z powodu pocierania oczu brudnym rękami, stanów zapalnych brzegów powieki oraz cukrzycy.
Objawia się jako miejscowe, ropne, ostre zapalenie powieki, tworzące się w obrębie jej niedrożnych i zmienionych zapalnie gruczołów.
Do okulisty warto się udać tuż po jego zauważeniu oraz w sytuacji, gdy doszło do obrzęku oka lub wokół rogówki pojawiła się czerwona obwódka, a dziecko skarży się na zaburzenia widzenia.