Choroby oczu u dzieci mogą mieć różne podłoże, dlatego ważne jest by pierwszym objawom od razu przyjrzał się specjalista, który zaleci odpowiednie leczenie i podpowie jak zapobiegać takim zmianom chorobowym w przyszłości.
Najprostszym sposobem na wstępną diagnozę dolegliwości jest zwrócenie na wydzielinę. O ile zwykłe poranne „śpioszki” nie muszą budzić wątpliwości to w momencie, gdy zauważymy u dziecka zlepione rzęsy i obfitą wydzielinę pilnie powinniśmy udać się do lekarza.
W oczach zaczerwienionych, piekących, które zmuszają do pocierania, może pojawić kilka odmian wydzieliny.
W niektórych przypadkach, wystarczą maści i krople. W innych, lekarz może zalecić podanie leków.
Dziecko może się nimi zarazić na różne sposoby. Może to być poprzez kontakt z chorym człowiekiem, jak i podczas korzystania z zakażonymi przedmiotami. W profilaktyce ważne jest wykształcenie nawyku mycia rąk i nie pocierania oczu dłońmi. Niestety mimo przestrzegania zasad czasem jednak nie uda się uniknąć choroby i wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza.
Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu łojowego, który znajduje się wewnątrz powieki. Powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, choć bywa też wynikiem niedoleczonego jęczmienia.
To jedna z najczęstszych zmian chorobowych narządu wzroku u dzieci. Zwykle trwa kilka dni i samo przechodzi, ale gdy źródłem są wirusy, należy zgłosić się do lekarza.
Zazwyczaj jęczmień jest wynikiem zakażenia gronkowcami, ale bywa też, że pojawia się z powodu pocierania oczu brudnym rękami, stanów zapalnych brzegów powieki oraz cukrzycy.
Objawia się jako miejscowe, ropne, ostre zapalenie powieki, tworzące się w obrębie jej niedrożnych i zmienionych zapalnie gruczołów.
Do okulisty warto się udać tuż po jego zauważeniu oraz w sytuacji, gdy doszło do obrzęku oka lub wokół rogówki pojawiła się czerwona obwódka, a dziecko skarży się na zaburzenia widzenia.