Fizykoterapia

Fizykoterapię to wykorzystywanie zjawisk fizycznych takie jak prąd elektryczny, światło, magnetyzm, ultradźwięki oraz niska temperatura. Ich oddziaływanie stosuje się na zmienione chorobowo miejsca. Celem fizykoterapii jest usprawnienie mięśni po urazach, na przykład złamaniach oraz uśmierzenie bólu, a co za tym idzie poprawa komfortu życia w przewlekłych schorzeniach. W NZOZ MEDIQ Rehabilitacja świadczymy usługi z zakresu:

  • Pola magnetycznego – zaletą tego zabiegu jest to, że pole magnetyczne przenika równomiernie przez wszystkie części ciała ludzkiego i jest metodą nietermiczną i może być stosowana w ostrym stadium choroby. Zabiegi mogą być wykonywane przez gips, bandaż, odzież, oraz przy wszczepionych metalowych implantach (nie elektrycznych)
  • Sollux –  lampa ma główne zastosowanie  w leczeniu dolegliwości bólowych, zmian skórnych oraz w przypadkach zaburzenia krążenia. Istnieją jednak również przeciwwskazania do jej stosowania, np. ciąża, stany zapalne tkanek miękkich czy gruźlica.
  • Laser scanner jest przeznaczony do precyzyjnego naświetlania tkanek za pomocą światła laserowego. Dzięki użyciu skanera promień lasera dostarczany jest równomiernie do całej objętej zabiegiem okolicy.
  • Laser punktowy wykonując zabieg na ściśle określonych punktach możemy zwiększyć jego skuteczność, koncentrując energię lasera w miejscach, w których efekt jego działania będzie największy.
  • Ultradźwięki – polegają na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej (fali mechanicznej, akustycznej, o częstotliwości powyżej granicy słyszalności), w celu uzyskania efektów terapeutycznych, przede wszystkim efektu przeciwbólowego i stymulacji komórkowych procesów naprawczych, poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi (cieplnymi) i atermicznymi 
  • Jonoforeza – polega na wprowadzeniu w chore miejsce na ciele lekarstwa, którego wchłanianie przyspiesza się za pomocą przepływu prądu stałego. Jonoforeza jest zabiegiem krótkim – zazwyczaj trwa około dziesięciu minut – i całkowicie bezbolesnym. Uczucie, jakiego doświadczają pacjenci po przyłożeniu elektrod, porównywane jest do mrowienia. 
  • Fonoforeza-  zalecana jest osobom po przebytych urazach, ze stanami zapalnymi i z chorobą zwyrodnieniową stawów. Terapia odbywa się przez emitowane ultradźwięki, które wspomagają regenerację i wraz z mikromasażem wprowadzają leki do organizmu
  • Elektrostymulacje mięśni – jedną z powszechnie stosowanych w fizjoterapii metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Wykorzystywana jest głównie w celu odzyskania przez mięśnie sprawności po wszelakiego rodzaju kontuzjach czy chorobach.
  • Prądy interferencyjne – to terapia polegająca na krzyżowaniu dwóch niezależnych obwodów z prądem o różnych częstotliwościach. Elektrody układa się na planie kwadratu, tak by interferencja zachodziła w uszkodzonym obszarze, tworząc w tym miejscu elektryczny bodziec leczniczy. Stosuje się do tego prądy średniej i niskiej częstotliwości. Podstawową zaletą prądów interferencyjnych jest możliwość dotarcia do głębszych tkanek niż w przypadku innych rodzajów elektroterapii.
  • Prądy TENS – głównym zastosowaniem prądów TENS w rehabilitacji jest bezinwazyjne, bezpieczne i niefarmakologiczne leczenie bólu.
  • Prądy diadynamiczne – wykazują wszechstronne działanie na ludzki organizm. Obejmują między innymi: rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym lepsze ukrwienie tkanek, wzmożenie przemiany materii, zmniejszanie obrzęków pourazowych.
  • Krioterapię miejscową – krioterapia miejscowa polega na wykonywaniu nawiewu schłodzonych gazów (najczęściej ciekłego azotu lub mieszaniny par ciekłego azotu i schłodzonego powietrza). Fizjoterapeuta, wykonując okrężne ruchy, omiata mroźnym powietrzem obszary poddawane zabiegowi. Jednorazowy zabieg trwa najczęściej od kilkudziesięciu sekund do 30 minut. Kropterapia miejscowa polecana jest dla pacjentów, którzy zmagają się z  zespołem bólowym kręgosłupa, ostrymi i przewlekłymi chorobami stawów i chrząstek stawowych lub, stanami zapalnymi tkanek miękkich (np. zapaleniem ścięgien),
  • Kinesiotaping – to metoda terapeutyczna wykorzystywana przez fizjoterapeutów, polegająca na oklejaniu specjalnie do tego przeznaczonymi taśmami kinezjologicznymi określonych miejsc na ciele. Plastrowanie dynamiczne, dzięki zwiększeniu przestrzeni między skórą a mięśniami, ma działanie przeciwbólowe, użycie taśm kinesio powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich napięcia. Ponieważ plastry stabilizują stawy, znajdują zastosowanie podczas uprawiania sportu – zapobiegają powstawaniu kontuzji.
  • Fale uderzeniowa –  jest stosowana w terapii mającej na celu redukowanie długotrwałego bólu układu mięśniowo-szkieletowego. Jest ona emitowana pod ciśnieniem, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć energię w miejsce, gdzie zlokalizowany jest ból.