Periodontologia
To dziedzina stomatologii zajmująca się badaniem profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Choroby przyzębia ze względu na swoją powszechność stanowią poważny problem społeczny. Cierpi na nie 70-80% doniosłej populacji. Dotyczy większości osób w mniejszym lub większym stopniu. Najczęstszym schorzeniem jest zapalenia przyzębia zwane potocznie paradontozą. To przewlekła choroba której główną przyczyną są bakterie. Rozpoczyna się od zębów stopniowo przemieszczających się do dziąseł a na koniec obejmuje korzeń i kość. Pierwszym niepokojącym objawem rozpoczynającej się choroby są:
– krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu
– ból i obrzęk dziąseł
– zwiększona ruchliwość zębów w których gromadzi się jedzenie
Późniejsze objawy to:
– odsłonienie się szyjki zębowych
– nadwrażliwość na zmiany temperatury (np. przy piciu gorących napojów czy jedzenia lodów)
– tworzenie się szpar między zębami
– rozchwianie zębów
– a nawet utrata zębów
Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, gdyż nieleczona choroba przyzębia postępuje i może mieć wpływ i groźne skutki dla całego organizmu.
Skąd biorą się kłopoty ?
Główna przyczyna to zła lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej, czynniki genetyczne, wady zgryzu, przyjmowanie leków czy choroby na jakie pacjent choruje np. cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, obniżenie odporności organizmu, palenie tytoniu, stres.
W diagnostyce chorób przyzębia bardzo ważne jest badanie kliniczne oraz ocena radiologiczna tkanek i przyzębia na podstawie badania pantomograficznego. W leczeniu chorób przyzębia wskazany jest instruktarz prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stanach choroby zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego oraz stosowanie past i płynów do higieny jamy ustnej, indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistkę. Często konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapii). Podstawą leczenia jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pozostałych zmian i tworzeniu przewlekłego stanu zapalnego. Specjalistyczne leczenie (szynowanie zębów, zabiegi operacyjne, przeszczepy dziąseł, działanie zamknięte i otwarte), mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego poprawa stabilności zębów i regenerację tkanek utrzymujących ząb w kości, czyli prawo dziąseł do zdrowia.
Im wcześniej zostaną zauważone niepokojące objawy tym wcześniej można zastosować leczenie i jest ogromna szansa na wyleczenie.
Piękne białe zęby w otoczeniu zdrowych dziąseł to podstawa ładnego uśmiechu, o którym każdy marzy 😊