Operacja zaćmy – jak przebiega zabieg jej usuwania?

Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki, co pogarsza ostrość wzroku. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Obecnie najskuteczniejszym i powszechnie stosowanym sposobem usuwania zaćmy jest operacja. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega cały proces leczenia tej choroby.

Rozpoznanie choroby — jakie są objawy zaćmy?

Jest to choroba, która zwykle rozwija się przez wiele lat. W początkowej fazie symptomy mogą być niezauważalne, zaćma objawia się mniej ostrym widzeniem, jakby przez mgłę. Z czasem soczewka mętnieje coraz bardziej i obraz staje się mocniej zamglony. Osoby noszące okulary mogą odnosić wrażenie, jakby szkła były brudne.

Ponadto osoby cierpiące na zaćmę widzą czasem aureole wokół źródeł światła, mogą także odczuwać dyskomfort, gdy patrzą na źródła światła. W późniejszej fazie mogą pojawić się trudności podczas czytania i oglądania telewizji.

Przed operacją zaćmy — badanie kwalifikacyjne

Istotnym zabiegiem wykonywanym przed operacją zaćmy jest badanie kwalifikacyjne. Podczas niego lekarz przeprowadza diagnostykę wzroku. Pozwala ona dokładnie zbadać stan oczu, wady wzroku, sprawdzić ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jest to niezbędne do tego, żeby wybrać odpowiednią soczewkę wewnątrzgałkową, która zostanie wszczepiona podczas operacji zaćmy.

Ponadto lekarz przeprowadza wywiad, który pozwala ocenić ogólny stan zdrowia i ocenić czy wystąpiły przeciwwskazania do wykonania operacji zaćmy. To także doskonały moment do zadania wszystkich pytań, które są związane z zabiegiem. Oko jest wrażliwym organem, dlatego wielu pacjentów ma obawy związane z usuwaniem zaćmy. Warto podzielić się z nimi lekarzem.

Zaćma operacja — jak się do niej przygotować?

Przygotowując się na zabieg zaćmy, należy stosować się do zaleceń lekarza, który przeprowadzał badanie kwalifikacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba zjeść lekki posiłek, nie pić alkoholu i napojów z kofeiną. Warto także umyć włosy i twarz, ponieważ przez pewien czas po operacji oko nie może mieć kontaktu z wodą. Osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z anestezjologiem.

W dniu zabiegu warto zadbać o pomoc osoby towarzyszącej w powrocie do domu.

Jak przebiega zabieg usuwania zaćmy?

Wiele pacjentów ma obawy związane z operacją zaćmy, ponieważ dotyczy ona oka, które jest wrażliwym narządem. Jest to natomiast zabieg bezbolesny, bezpieczny i szybki, zwykle trwa kilkanaście minut. Zaczyna się od podania znieczulenia w postaci kropel. Możliwe jest zastosowanie pełnej narkozy (np. gdy pacjent jest niespokojny), jednak nie jest to często praktykowane.

Po wykonaniu znieczulenia zabezpiecza się obszar operacji. Oko za pomocą rozwórki jest przytrzymywane w pozycji otwartej. Kolejnym krokiem jest wykonanie niewielkiego nacięcia, które umożliwia przeprowadzenie dalszej części operacji. Podczas tego i kolejnych etapów wykorzystywany mikroskop, który umożliwia precyzyjne wykonywanie zabiegu.

Następnie zmętniała soczewka jest rozbijana za pomocą fal ultradźwiękowych. Cząstki są od razu usuwane przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia. Po dokładnym oczyszczeniu oka następuje wszczepienie nowej soczewki.

Opieka pooperacyjna po usunięciu zaćmy

Pomimo że sam zabieg jest szybki i bezbolesny, to należy pamiętać o odpowiednim postępowaniu po usuniętej zaćmie. Konieczne jest stawienie się na badania kontrolne. Należy je wykonać następnego dnia oraz pomiędzy 14 a 28 dniem po zabiegu. Pozwalają one zminimalizować ilość powikłań pooperacyjnych.

Po operacji zaćmy warto stosować się do zaleceń lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać wysiłku fizycznego oraz unikać uciskania i pocierania operowanego oka. Ponadto po pierwszym badaniu kontrolnym lekarz zaleci krople do oczu, które należy stosować.

Kontakt

pon. - pt.: 8:00 - 20:00

Masz pytania?

Chętnie Ci pomożemy

MEDIQ / WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2020