Łokieć tenisisty – Objawy, leczenie i rehabilitacja

Łokieć tenisisty to schorzenie, które objawia się bólem po bocznej stronie stawu łokciowego. Wbrew nazwie dotyczy ono nie tylko osób grających w tenisa, ale także pracowników biurowych oraz fizycznych. Dlatego też łokieć tenisisty jest uznawany za chorobę zawodową.

Jakie są objawy łokcia tenisisty?

Podstawowym objawem związanym z łokciem tenisisty jest ból po bocznej stronie stawu łokciowego. Pojawia się on szczególnie podczas zaciskania ręki, chwytania, zginania łokcia. W początkowej fazie ból jest zauważalny głównie podczas wysiłku np. podczas treningu, pracy fizycznej. W przypadku bardziej rozwiniętej choroby ból może występować podczas lżejszych czynności takich jak uścisk ręki na przywitanie, a nawet gdy łokieć jest w stanie spoczynku. Czasem chorobie towarzyszy obrzęk w okolicy łokcia oraz poranna sztywność w łokciu. Ponadto konsekwencją łokcia tenisisty jest słabszy chwyt, szybsze męczenie się ręki.

Jeśli wystąpi podejrzenie łokcia tenisisty, to warto się wybrać do lekarza, najlepiej fizjoterapeuty. Do diagnozy nie jest potrzebny zaawansowany sprzęt. Fizjoterapeuta wykona kilka testów, na podstawie których stwierdzi czy mamy do czynienia z łokciem tenisisty.

Leczenie łokcia tenisisty — ile trwa? Jak wygląda?

Czas potrzebny na leczenie łokcia tenisisty zależy głównie od stopnia zaawansowania schorzenia. Bardzo często pacjenci lekceważą ból w stawie łokciowym i udają się do lekarza, gdy jest on nie do zniesienia. W takiej sytuacji zmiany degeneracyjne są silne, co przekłada się na dłuższe leczenie. Gdy uszkodzenia są zaawansowane, to konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji.

W przypadku mniej rozwiniętych zmian podstawę w leczeniu łokcia tenisisty stanowią zabiegi manualne, czyli fizykoterapia oraz masaż poprzeczny. Zabiegi te mają na celu rozluźnić mięśnie, poprawić zakres ruchu i uśmierzyć ból. Dzięki temu usuwa się nie tylko problem bolącego łokcia, ale także przyczynę schorzenia.

Istotnym elementem leczenia jest odciążenie łokcia podczas codziennych czynności. Bez tego elementu schorzenie szybko wróci. Dlatego często wykorzystuje się ortezy, które mają na celu odciążyć staw łokciowy. Ponadto fizjoterapeuta często daje zalecenia dotyczące wykonywania poszczególnych zadań i tego, jak należy wykonywać ruchy, żeby nie obciążać ręki.

Możliwe jest także wykorzystanie nowoczesnych metod leczenia łokcia tenisisty. Jednym z nich jest terapia falą uderzeniową (ESWT). Stymuluje ona proces odbudowy ścięgna, jednocześnie ma działanie przeciwbólowe.

Należy natomiast być ostrożnym z lekami sterydowymi. One szybko uśmierzają ból, jednak nie leczą problemu, tylko pogłębiają szkodliwe zmiany. Ponadto brak bólu sprawia, że pacjenci mają złudne poczucie wyleczenia. Przez to wracają do codziennych czynności, co także zwiększa zaawansowanie choroby.

Jak zapobiegać powstawaniu łokcia tenisisty?

Ze względu na to, że łokieć tenisisty jest chorobą zawodową, to kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy. W przypadku pracy biurowej istotne jest korzystanie z ergonomicznych urządzeń i odpowiednie ich ustawienie. Ponadto należy pamiętać o regularnych przerwach i ćwiczeniach. Warto regularnie rozciągać zginacze oraz prostowniki nadgarstka.

W przypadku pracy fizycznej należy pamiętać o tym, żeby nie przeciążać mięśni. Zbyt duży wysiłek może doprowadzić nie tylko do powstania łokcia tenisisty, ale także naderwania ścięgna.

Kontakt

pon. - pt.: 8:00 - 20:00

Masz pytania?

Chętnie Ci pomożemy

MEDIQ / WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE 2020